Revoluce v nakládání s bateriemi
Automobilka BMW navázala strategické partnerství s neziskovou organizací Call2Recycle, která v USA spravuje celostátní síť sběrných míst pro použité baterie. Tato spolupráce umožňuje efektivní svoz a zpracování baterií z elektromobilů i spotřební elektroniky.
Technologické centrum v Oklahomě
Specializovaný závod společnosti Blue Whale Materials (BWM) v Bartlesville již nyní třídí a testuje baterie z celostátní sítě. Od července 2025 zde zahájí plnohodnotnou výrobu takzvaného Blacksandu – suché směsi kovů s minimem příměsí.
Co je Blacksand?
Tento inovativní materiál představuje vysoce koncentrovaný kovový produkt získaný z bateriového odpadu. Vzniká speciálním zpracováním baterií z elektromobilů, průmyslového odpadu z gigatováren i spotřební techniky. Je optimalizován pro hydrometalurgickou rafinaci, tedy proces získávání čistých kovů pomocí chemických roztoků.
Uzavřený cyklus pro udržitelnost
„Naše technologie umožňuje opětovné využití více než 95 % materiálů z lithiových baterií,“ uvádí Robert Kang, generální ředitel Blue Whale Materials. Partnerství s Call2Recycle zajišťuje stabilní přísun bateriového odpadu potřebného pro cirkulární ekonomiku v automobilovém průmyslu.
Proč recyklace baterií?
Lithiové baterie obsahují vzácných kovy jako kobalt, nikl a lithium, jejichž těžba zatěžuje životní prostředí. Recyklace 1 tuny baterií ušetří až 5 tun CO₂ oproti získávání surovin z přírodních zdrojů. Díky partnerství BMW a Call2Recycle se nyní v USA recykluje o 40 % více baterií než v roce 2020.
Zdroj: chargedevs.com