Automobilka Volkswagen (VW) čelí významným změnám, které mohou mít vliv na tisíce pracovních míst a stabilitu německého automobilového trhu. Společnost plánuje uzavření až tří továren v Německu, což by bylo poprvé v její 87leté historii. Tento krok je součástí snahy snižovat náklady, aby mohla čelit klesající poptávce a rostoucí konkurenci, zejména z Číny. Důvodem jsou také problémy při přechodu na elektromobilitu, která se ukazuje jako nákladnější a složitější, než VW předpokládal.
Plány na propouštění a snižování platů
VW plánuje nejen uzavření továren, ale i masivní propouštění a snižování platů zaměstnanců. Zástupci odborů uvedli, že automobilka plánuje propustit tisíce lidí, a těm, kteří zůstanou, sníží platy až o 10 %. Kromě toho VW plánuje dvouletý zmrazený růst mezd a zrušení některých bonusů, včetně měsíční kolektivní odměny ve výši 167 eur. Odbory IG Metall proti těmto plánům silně protestují a žádají větší jasnost ohledně konkrétního počtu postižených pracovních míst.
Proč je Německo klíčové pro VW a co je IG Metall?
Volkswagen je největším zaměstnavatelem v Německu s více než 300 tisíci pracovníky v 10 závodech. Zajištění pracovních míst v Německu je tedy klíčové nejen pro automobilku, ale i pro tamní ekonomiku. Navíc je VW do určité míry ovlivněn vládou, protože spolková země Dolní Sasko vlastní přibližně 20 % akcií firmy a zasedá v dozorčí radě společnosti, což často hraje roli při rozhodování o otázkách spojených s pracovními místy.
IG Metall je největší odborová organizace v Německu, která má silný vliv na jednání v automobilovém průmyslu. Její představitelka Daniela Cavallo vyzvala vedení VW, aby zveřejnilo konkrétní plány na zachování pracovních míst a pomohla zabezpečit továrny, které jsou pro místní ekonomiku klíčové. Místní politici a odbory považují VW za symbol německého průmyslu, proto se obávají, že by snižování pracovních míst a uzavírání továren mohlo způsobit dlouhodobé problémy.
Klesající poptávka a tlak ze strany čínských výrobců
VW se potýká s klesající poptávkou po svých vozech na čínském a evropském trhu, přičemž právě Čína je klíčovým odbytištěm značky. Navíc se na evropském trhu rozšiřuje konkurence v podobě nových čínských značek, které nabízejí elektromobily za nižší ceny, což klade tlak na tradiční výrobce, aby přizpůsobili svou cenovou a výrobní strategii. Tento trend nutí VW nejen snižovat náklady, ale i efektivněji řídit své výrobní kapacity, což vede k zvažovaným uzavírkám závodů.
Elektromobilita jako problém, nebo zaspání tradičních výrobců?
Často se debatuje, zda za aktuálními problémy automobilky Volkswagen a dalších evropských výrobců stojí samotný přechod na elektromobilitu. Nicméně při hlubším pohledu se ukazuje, že příčinou je spíše opožděné zavádění inovací v tomto segmentu. Zatímco asijští výrobci, zejména čínské automobilky, rychle přizpůsobili své výrobní kapacity a nabídli zákazníkům cenově dostupné elektromobily, tradiční evropské značky, jako je Volkswagen, zůstaly v tomto ohledu pozadu. Další výzvou je evropská legislativa, která nutí výrobce do rychlého a nákladného přechodu na bezemisní vozidla, což zatěžuje jejich rozpočty a někdy vede k ekonomicky problematickým rozhodnutím. Elektromobilita jako technologie tedy není problémem sama o sobě; spíše jde o to, jak rychle a efektivně se s ní výrobci dokáží vypořádat a zda Evropa vytvoří příznivější podmínky pro tento přechod.
Budoucnost německého automobilového průmyslu
Podle odborníků by tento krok mohl signalizovat širší transformaci německého automobilového průmyslu, který musí čelit výzvám spojeným s přechodem na elektromobilitu. Automobilky jako VW jsou nuceny snižovat své náklady a měnit strukturu svých provozů, aby si zachovaly konkurenceschopnost. Otázkou však zůstává, zda se VW podaří tuto transformaci úspěšně zvládnout, aniž by ohrozil stabilitu tisíců pracovních míst a regionálních ekonomik v Německu.
Následující jednání s odbory, která jsou naplánována na středu, tak mohou rozhodnout o osudu tisíců zaměstnanců a celkovém směru, kterým se automobilový průmysl v Německu vydá.