Automobilka Ford významně rozšiřuje své portfolio elektromobilů v Evropě uvedením tří nových vozů: crossoveru Puma Gen-E, multifunkčního E-Tourneo Courier a užitkového E-Transit Courier. Všechny modely se již vyrábějí v rumunské Craiově a kombinují praktičnost s pokročilými technologiemi. Cílem je zpřístupnit elektromobilitu širšímu spektru zákazníků – od rodin po podnikatele.
Puma Gen-E: Elektrická verze nejprodávanějšího modelu
Puma Gen-E přináší nulové emise (při jízdě) do segmentu kompaktních crossoverů, který v Evropě dlouhodobě dominuje prodejním statistikám Fordu. Vůz nabízí dojezd až 376 km dle WLTP – celosvětově harmonizovaného testovacího cyklu, který simuluje reálné podmínky jízdy včetně městského provozu a dálnice. Pro zákazníky je klíčové, že elektrická verze zachovává sportovní design a dynamiku původní Pumy. Svým dojezdem bude cílit spíše na městské vozidlo než pro delší cestování.
E-Tourneo Courier: Multifunkčnost s adaptivními technologiemi
Tento model cílí na zákazníky, kteří potřebují univerzální vůz pro práci i volný čas. Kromě dojezdu 288 km (WLTP) nabízí E-Tourneo Courier inteligentní adaptivní tempomat – systém, který automaticky udržuje bezpečný odstup od vozidla vpředu a dokáže i zcela zastavit auto v koloně (po třech sekundách stojení však řidič musí obnovit akceleraci). Interiér počítá s modulární úpravou pro přepravu nákladu i pasažérů.
E-Transit Courier: Revoluce v kompaktní nákladní dopravě
Elektrická verze nejmenšího Transitu překvapí nákladovým prostorem pro dvě europalety (standardizované dřevěné podložky o rozměrech 1200×800 mm) a užitečným zatížením 700 kg. S dojezdem 300 km (WLTP) a možností omezení rychlosti na 120 km/h pro optimalizaci spotřeby se hodí pro městské rozvozy. Pro firmy je lákavá i nižší hlučnost oproti dieselům – výhoda pro noční provoz v rezidenčních oblastech.
Ford Pro: Komplexní řešení pro firemní flotily
Nové modely doplňují nabídku Ford Pro – divize specializované na komerční vozidla. Tato platforma zákazníkům kromě aut nabízí i telematické systémy (monitorování jízdních dat), správu nabíjení nebo pronájem baterií. Podle analýzy Frost & Sullivan využívá 68 % evropských firem s elektrickými flotilami podobné integrované služby pro snížení provozních nákladů.
Lithium-iontové baterie: Výkon s omezenou životností?
Všechny nové Fordy používají lithium-iontové akumulátory – technologie, která dominuje elektromobilům díky vysoké energetické hustotě. Jejich kapacita však přirozeně klesá s časem a počtem nabíjecích cyklů. Ford garantuje typicky 70-80 % původní kapacity po 8 letech/160 000 km, což koresponduje s průmyslovým standardem. Prodloužit životnost pomáhá nabíjení do 80 % kapacity pro denní použití a vyhýbání se rychlodobíjení pod 20 % stavu baterie.
Perspektiva trhu: Proč Ford sází na kompaktní modely?
Podle dat ACEA (Evropské automobilové asociace) tvořily v roce 2024 elektromobily 24 % všech nových registrací v EU. Roste poptávka po dostupných modelech do 35 000 EUR – kategorie, kam spadá Puma Gen-E. E-Tourneo Courier a E-Transit Courier zase cílí na evropský trend "urbanizace nákladní dopravy", kde 78 % přeprav ve městech tvoří trasy kratší 100 km (studie Transport & Environment 2024).
Co očekávat od nových elektromobilů?
Představené vozy z našeho pohledu nepřinášejí nic zásadního na trh. Odhadujeme, že Ford spíše cílí na specifickou skupinu uživatelů a díky malým dojezdovým schopnostem nepůjde o žádné TOP prodaváné EV na našem trhu. Např. Puma Gen-E je malý elektromobil, který by měl konkurovat vozům jako Hyundai Inster či Dongfeng Box. Cena Fordu začíná na necelých 750 000 Kč, Hyundai či Dongfeng se však pohybují i o více než 200 000 Kč níže.
Konkurence je tedy levnější a může být pro některé jasnější volbou. Je také otázkou zda pro zákazníky, kteří preferují Ford, nebude již atraktivnější nabídka Fordu Capri. Jeho cena začíná na necelých 900 000 Kč s dojezdem téměř 400 km. Capri je podstatně větší. Verze s prodlouženým dojezdem pak stojí už přes 1 100 000 Kč.