Evropská unie a Čína zahájily oficiální jednání o možném zrušení dovozních cel na elektromobily vyráběné v Číně. Místo stávajících tarifů, které Brusel zavedl v říjnu 2023, obě strany zvažují zavedení tzv. minimálních cen – tedy cenového prahu, pod který by čínští výrobci nemohli v EU své vozy prodávat.
Současný stav: Cla až 45,3 %
Od října loňského roku uplatňuje Evropská unie dodatečná cla na čínské elektromobily, a to ve výši až 45,3 %. Tyto sankce se týkají největších výrobců jako jsou BYD (17 %), Geely (18,8 %) nebo SAIC (35,3 %) – k těmto sazbám je navíc přičteno i běžné 10% clo na dovoz automobilů do EU.
Cla byla zavedena v reakci na podezření, že čínští výrobci získávají od státu neférové subvence, které jim umožňují nabízet vozidla za výrazně nižší ceny než evropská konkurence.
Jednání o alternativě: minimální cena
Zdá se, že obě strany, tedy jak ČÍna, tak EU, se dohodly na tom, že zahájí konzultace o možném zavedení minimální ceny pro čínské elektromobily dovážené na evropský trh. Tento nástroj je označován jako price undertaking a byl v minulosti používán například při dovozu solárních panelů z Číny.
Na rozdíl od cel, které stanovují procentuální přirážku k dovozní hodnotě, by cena minimálního prahu stanovila konkrétní částku, pod níž by čínský elektromobil nemohl být v EU prodáván. Tento krok by mohl přinést větší předvídatelnost pro výrobce a zároveň ochránit evropské výrobce před neférovou konkurencí.
Politické pozadí: Trump a tlak na Čínu
Jednání mezi Bruselem a Pekingem přichází v době, kdy bývalý americký prezident Donald Trump opět vystupňuje tlak na čínský export. Nově oznámil tří měsíční pozastavení „recipročních cel“ vůči většině zemí s výjimkou Číny, čímž fakticky uzavírá americký trh čínským vozům. Čína dnes reagovala zavedením dalšího navýšení cel a to na 125%. Doplňuje, že jde o krok ekonomicky bezvýznamný, protože již jsou v takové výši, že další navýšování nemá větší efekt. Lze říci, že na obou stranách jsou cla na takové úrovni, že zboží z USA/Číny jsou na druhé straně neprodejné. A je jedno, jestli dojde k dalšímu navýšení.
V důsledku toho se čínští výrobci jako BYD, Geely nebo SAIC začínají více zaměřovat na Evropu, kde sice čelí clům, ale trh zůstává přístupný. Podle odborníků tak dochází k jevu zvanému trade diversion, kdy obchodní tok mění směr podle aktuálních bariér na jednotlivých trzích.
Dopady na evropský průmysl a výhled
Evropská komise zdůraznila, že jakékoli nové řešení, včetně zavedení minimální ceny, musí být stejně účinné a vymahatelné jako dosavadní tarifní režim. Jednání se nyní nachází v počáteční fázi a nelze předjímat jejich výsledek.
Je však zřejmé, že EU i Čína mají zájem na stabilizaci vzájemného obchodu v oblasti elektromobility. Situaci rovněž komplikují čínská odvetná opatření, například cla na francouzský koňak, která byla odpovědí na evropská opatření.
Vysvětlení pojmu: price undertaking
Price undertaking je obchodní nástroj, kdy vývozce dobrovolně souhlasí s tím, že nebude své zboží prodávat pod stanovenou cenovou hranicí. Výměnou za tento závazek může EU zrušit cla na daný produkt. Tento mechanismus se osvědčil u komodit typu solárních panelů, ale jeho aplikace na složité produkty jako jsou automobily bude technicky a politicky náročnější.
Zdroj: CarNewsChina.com, BusinessTimes.sg