Čínský gigant BYD, druhý největší světový výrobce baterií s 15,8 % podílem na globálním trhu (podle SNE Research za Q1 2024), uzavřel klíčové partnerství s polskou společností Greenvolt Power, dceřinou firmou mezinárodní skupiny Greenvolt Group působící ve 14 evropských zemích. Společný projekt výstavby bateriového úložiště o kapacitě 1,6 GWh v Polsku představuje dosud největší instalaci svého druhu ve střední Evropě a zároveň technologický most mezi asijskými inovacemi a evropskými dekarbonizačními cíli.
Revoluční technologie s dopadem na gridové služby
Dva paralelně budované systémy v průmyslových zónách Gdaňsku a Katovic dosáhnou kombinovaného výkonu 400 MW/1,6 GWh, což odpovídá denní spotřebě 320 000 polských domácností. BYD zde implementuje svou vlajkovou platformu MC Cube-T využívající patentovanou architekturu CTS (Cell to System). Tato technologie, certifikovaná dle normy UL 9540A, dosahuje o 40 % vyšší energetické hustoty než konvenční řešení a redukuje potřebnou plochu instalace o 35 %.
Katalyzátor pro splnění klimatických závazků EU
Projekt přímo reaguje na revidovaný cíl EU zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 45 % do roku 2030. Podle analýzy BloombergNEF by měla kapacita BESS v Evropě do roku 2025 překročit 32 GWh, přičemž Polsko díky tomuto projektu poskočí v národním žebříčku o 5 příček. Systém umožní integraci 580 MW nových větrných farem v Pomořansku a sníží emise CO2 o 1,2 milionu tun ročně – ekvivalent výkonu 2,4 milionu vzrostlých buků.
BYD: Od automobilového hráče k energetickému disrupterovi
Investice ve výši 470 milionů EUR (z toho 65 % financováno z EU fondů REPowerEU) potvrzuje strategický posun BYD směrem k energetické infrastruktuře. Společnost, která v roce 2023 vyrobila 194,7 GWh baterií (ekvivalent 2,6 milionu elektromobilů), rozšiřuje svůj evropský footprint po založení továrny na baterie v Maďarsku (2022) a R&D centra v Německu (2023). Podle vyjádření ředitele BYD Europe Stella Li plánuje společnost do roku 2026 ovládnout 25 % trhu s BESS v EU.
Synergie průmyslu a legislativy: Model pro budoucí projekty
Termín dokončení v Q1 2026 koreluje s plánovanou reformou trhu s elektřinou (EU Electricity Market Design Reform), která od roku 2027 zavádí povinné kapacitní mechanismy. Projekt využívá polský program "Energy Storage for Grid Stability" garantující výkup skladované energie za prémiové ceny. Paralelně probíhá testování virtuálního elektrárenského modelu (VPP) pro agregaci 12 000 komerčních prosumerů v rámci pilotního projektu OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).
Doplňková data: BloombergNEF Energy Storage Market Outlook 2024, Polský národní akční plán pro klima a energii 2030