Dne 30. března 2025 došlo v čínské provincii Anhui k vážné dopravní nehodě elektromobilu Xiaomi SU7 s aktivovaným systémem autonomního řízení. Podle vyjádření společnosti vozidlo cestovalo po dálnici rychlostí 116 km/h, když narazilo do betonové bariéry. Systém varoval řidiče 2 sekundy před kolizí, k převzetí kontroly však nedošlo. Následkem nehody zemřeli tři lidé.
Xiaomi okamžitě poskytlo policii jízdní data včetně záznamů z senzorů a kamer. Akcie společnosti mezi tím klesly o 5,5 %, což reflektuje obavy investorů z dopadů na reputaci nováčka v automobilovém průmyslu.
Autonomní řízení Level 2 vs. L2+: Jaký je rozdíl?
Většina současných systémů (včetně toho u Xiaomi SU7) spadá do úrovně 2 (L2) dle mezinárodní klasifikace SAE. To znamená, že vozidlo umí automaticky regulovat rychlost, brzdění i směr jízdy, ale řidič musí mít stále ruce na volantu a plnou pozornost. Termín L2+ pak označuje pokročilejší varianty s lepší detekcí okolí, které však stále vyžadují lidský dohled.
Pro srovnání: Systémy Level 3 (L3) umožňují řidiči věnovat se jiným činnostem za jízdy, ale pouze za specifických podmínek. Ty jsou v Číně i EU zatím legislativně omezené.
Regulace autonomních vozidel v Číně: Kde jsou limity?
Čínské zákony explicitně zakazují jízdu „bez rukou na volantu“. Přesto někteří výrobci podle experta Yu Qiana (CEO QCraft) nadhodnocují schopnosti svých systémů, což vede k přehnané důvěře řidičů. David Zhang z Mezinárodní asociace inteligentních vozidel dodává: „Nehoda Xiaomi je varováním – plná autonomie je ještě vzdálená realita.“
Zajímavost: Od roku 2024 musí všechny vozy s L2+ v Číně povinně ukládat data o jízdě po dobu minimálně 180 sekund před nehodou. Tato „černá skříňka“ usnadňuje vyšetřování.
Proč je Čína lídrem v adopci L2 systémů?
Podle organizace China EV100 bude letos 66 % nových aut v Číně (15 milionů vozů) vybaveno L2 nebo vyšší technologií. Firmy jako BYD nebo Geely dokonce instalují základní asistenty i do modelů pod 350 000 Kč (přepočteno). Cíl je jasný: sběr dat pro vylepšování algoritmů. Každých 10 000 najetých kilometrů generuje až 1 TB dat z lidarů, kamer a radarů.
Dopady na trh: Co čekat od Xiaomi a konkurence?
Nehoda přichází v kritické chvíli – Xiaomi loni prodalo přes 120 000 kusů SU7 a plánovalo expanzi do Evropy. Analytici nyní sledují dva scénáře:
- Softwarová aktualizace: Úprava detekce překážek a varovných intervalů.
- Revize marketingových strategií: Jasnější komunikace limitů L2 systémů.
Zatímco Evropa zpřísňuje testování autonomních funkcí (např. povinné simulace krizových scénářů), Čína vsází na rychlý vývoj. Tento přístup však nyní čelí zatěžkávací zkoušce.
Závěr: Technologie postupuje, odpovědnost zůstává na lidech
Nehoda Xiaomi SU7 není ojedinělá – podobné případy řešily i Tesla nebo Waymo. Klíčové poučení pro řidiče zní: Asistenční systémy jsou jen pomocníci, ne náhrada lidského úsudku. Pro výrobce pak platí, že transparentnost a edukace uživatelů musí jít ruku v ruce s technologickým pokrokem.
Zdroj: www.scmp.com