V tomto článkovém seriálu se pokusím popsat přechod od spalovacího vozidla k plně elektrickému bez zbytečných emocí o tom, co je „bezesporu“ nejlepší pro každého. Budu popisovat své zkušenosti, které mohou být pro někoho mylné a pro jiné užitečné.
Zpočátku jsem se bránil elektrickému vozidlu z jednoduchých důvodů. Prvním byla vysoká pořizovací cena. Druhým byl nedostatečný dojezd – ano, většinu roku jezdím krátké vzdálenosti, ale nechtěl jsem ani dvakrát do roka řešit nabíjení každých 150 km.
To vše se nyní změnilo. Dnešní elektromobily nabízejí dojezd i přes 400 km a některé dokonce více než 600 km. Tato změna je skutečně zajímavá a v reálném světě využitelná. Pokud nejste fanouškem elektroaut a je vám jedno, na co auto jezdí, může být delší dojezd pro vás důležitým faktorem.
FVE - vlastně první krok k elektromobilitě
Přechod k elektromobilitě začal tím, že jsme si před třemi lety pořídili fotovoltaické elektrárny (FVE). V té době ještě neprobíhal FVE boom a vedly se debaty o tom, že je to neužitečná technologie, která z ekonomického hlediska nedává smysl. Mě to smysl dávalo, což se později ukázalo. Byl to vlastně první krok k elektromobilitě.
Elektromobil a FVE jsou ideální partneři. Přebytky energie místo toho, abych posílal ven, raději použiji pro nabíjení svého elektroauta. Většinu roku tak budu jezdit „téměř zadarmo“. Píši „téměř“, protože FVE něco stála a pořizovací náklady je třeba zahrnout do celkových nákladů.
Elektromobil není pro každého
Domnívám se, že kolem elektromobilů panuje příliš mnoho emocí, ať už z jedné strany nebo druhé. Zastánci spalovacích motorů budou tvrdit, že elektroauta mají nedostatečný dojezd, vyšší náklady na pořízení a poukazovat na to, že výroba elektromobilů není ekologická, často se opírají o zastaralé informace. Naopak zastánci elektrických vozidel tvrdí, že nabíjet elektroauto je stejné jako tankovat benzinové vozidlo a že elektromobil je ekologičtější, přičemž někdy opomíjejí zdroj energie, z níž elektřina pochází. Občas zapomenou, že nabíjení elektromobilu na sídlišti může být komplikované a ne každý má možnost dobíjet v práci nebo u kamaráda na dvorku.
Elektromobil není pro každého, ale zároveň platí, že více lidí by mohlo elektromobil bez problémů používat a byli by s ním spokojeni.
Dotace státu na elektromobilitu
Rozhodnutí koupit vozidlo mě přiměla letos vydaná výzva na podporu elektromobility. Dotace pro podnikatele, i ty drobné. A tak jsem začal počítat. A odpadl první důvod, proč jsem do té doby nekoupil elektromobil. Navíc naše Opel Zafira už nějak zestárla. Bylo to spolehlivé auto, které téměř dekádu sloužilo bez větších problémů.
V dalším článku přiblížím postup, jak získat dotaci na elektromobilitu a na co se připravit.