Kanada vs. Tesla: Daňové pobídky mizí
V Torontu přestaly od března platit daňové úlevy pro řidiče ride-hailingových služeb, kteří si pořizují elektromobily Tesla. Starostka Olivia Chowová zdůraznila, že město nechce veřejné finance směřovat k Muskově firmě. Program, který měl do roku 2029 elektrifikovat taxi flotilu, tak nyní zvýhodňuje jiné značky. Britská Kolumbie paralelně odstranila Teslu z provinčního programu B.C. Hydro, jenž nabízel až 350 dolarů zpět za instalaci domácích nabíječek. Tamní premiér David Eby otevřeně kritizoval propojení Tesly s Trumpovou administrativou.
Robotaxi: První krok v Kalifornii
Kalifornský regulátor CPUD schválil Tesle první fázi povolení pro komerční službu robotaxi. Firma smí testovat přepravu zaměstnanců po předem určených trasách, plné autonomní ride-hailing však stále čeká na schválení. Elon Musk již dříve avizoval, že pilotní provoz bez řidiče spustí letos v Texasu a Kalifornii. Klíčovou roli má hrát nový vůz Cybercab, který Tesla představila v říjnu 2023.
Megapacky a virtuální elektrárny v Austrálii
Tesla posiluje svůj vliv v australské energetice díky členství v Australian Energy Council (AEC). Společnost zde masivně instaluje gridové baterie Megapack s kapacitou až 2 240 MWh a rozšiřuje síť domácích Powerwallů. Ty tvoří takzvané virtuální elektrárny (VPP) – propojené systémy, které ukládají energii a v době špičky ji dodávají zpět do sítě. VPP Tesly již spojují přes 100 000 baterií po celém světě.

Mohlo by vás zajímat:
Kia EV4: Elektrický sedan a hatchback s dojezdem až 630 km a cenou pod 1 milionu Kč?
BYD Super e Platform: rychlonabíjení elektromobilů do 5 minut
Rivian dosáhl rekordních příjmů díky zvýšeným cenám a prodeji softwaru
Žhářský útok: Protest s hořkým koncem
V Severní Karolíně byl zatčen 24letý muž, který podle úřadů zapálil tři nabíječky Tesly pomocí Molotovových koktejlů. Při činu si náhodou podpálil vlastní záda a nyní mu hrozí až 20 let vězení. Na místě zanechal nápisy proti Donaldu Trumpovi, čímž reagoval na Muskův postoj v politice. Incident odráží rostoucí napětí mezi částí veřejnosti a Teslou, jejíž vozy i infrastruktura se stávají terčem vandalů.
Dopady na trh a budoucnost firemních strategií
Opatření v Kanadě představují přímý dopad politických sporů na zelené technologie. Zatímco Tesla přichází o část dotací, její bateriové projekty v Austrálii ukazují, jak firma diversifikuje své aktivity. Zároveň pokračuje v rozvoji autonomního řízení, které má potenciál změnit dopravní sektor. Přesto zůstává otázkou, jak moc podobné konflikty ovlivní celosvětovou adopci elektromobilů v příštích letech.