Čínští výrobci elektromobilů (EV) volají po zavedení 25% cla na velká evropská auta se spalovacími motory (ICE). Tento návrh je reakcí na rozhodnutí Evropské unie zvýšit dovozní cla na čínské EV až na 38,1 %. O této zprávě informovala státní média CCTV.
Nejvyšší cla byla stanovena pro výrobce SAIC, pod kterého spadají značky MG nebo IM. A právě značka MG byla v květnu nejprodávanější čínskou značkou EV v Německu.
Ekonomický a politický kontext
Evropská unie oznámila zvýšení cel na čínské EV jako odpověď na domnělé nespravedlivé subvencování čínských výrobců. Toto opatření bylo přijato po vyšetřování Evropské komise, které ukázalo, že čínská vláda podporuje své výrobce EV způsobem, který narušuje trh a poškozuje evropský automobilový průmysl.
Reakce čínských výrobců
Čínští výrobci na toto opatření reagovali návrhem na zavedení cla ve výši 25 % na velké evropské automobily se spalovacími motory. Tato cla by měla zasáhnout především německé automobilky, jako jsou BMW, Mercedes a Volkswagen, ale také např. Škodu Auto, které vyvážejí své modely do Číny.
Dopady na automobilový trh
Navýšení cel by mohlo výrazně ovlivnit trh s elektromobily v Evropě. Podle odborníků se však neočekává, že by čínští výrobci EV byli výrazně postiženi, neboť mohou absorbovat dodatečné náklady díky své cenové konkurenceschopnosti a kvalitě. Někteří čínští výrobci, jako například BYD, již plánují lokalizovat výrobu v Evropě, aby se vyhnuli vyšším clům.
Pokud jde o evropské automobilky, tam to ve finále může být pro ně složitější. Např. v roce 2023 bylo do Číny dovezeno okolo 250 000 aut se spalovacími motory o objemu 2,5l a více. Čínský trh je pro Evropu poměrně významný a je otázkou, jaké dopady to pro výrobce na tamním trhu bude mít.
Strategické plány čínských výrobců
Čínští výrobci, jako je BYD, Great Wall Motor a Chery Auto, již podnikají kroky k lokalizaci své výroby v Evropě. BYD staví továrnu v Maďarsku, která by měla zahájit výrobu v roce 2025. Leapmotor nedávno spustil výrobu v Polsku ve spolupráci se Stellantisem. Great Wall Motor zvažuje umístění nové továrny v Německu, Česku, Polsku nebo Maďarsku. Chery Auto pak plánuje výstavbu závodu v Barceloně.
Budoucí vývoj
Evropská unie a Čína se nyní nacházejí na pokraji obchodní války, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro oba trhy. Evropské automobilky varují před riziky protekcionismu a možnými odvetnými opatřeními ze strany Číny, která by mohla zahrnovat cla na evropské zemědělské a letecké produkty.
Zdroj: carnewschina.com